TH Fan Tr Girls

TokioHotelFanTr Kızlarının Buluşma Noktası
 
AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Paylaş | 
 

 Gothic Edebiyatı Hakkında...

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
ß!LL^Li ßéßéNq
Moderatör
Moderatör
ß!LL^Li ßéßéNq

Mesaj Sayısı : 408
Yaş : 26
Nerden : Łøs†*†aй...
Kayıt tarihi : 15/03/08

MesajKonu: Gothic Edebiyatı Hakkında...   Salı Mayıs 20, 2008 3:06 pm

Gothic, On Sekizinci Yüzyılın Ortalarından İtibaren Popüler Bir Tür Olarak Ortaya Çıktığından Beri, Saygın Edebiyat Sınıfına Dahil Edilmese De Varlığını Değişen Zamana Karşı Çıkarak Sürdürdü. Fransız Devrimi Gibi Toplumsal Değişikliklerin Ve Köklü Sosyal Hareketlerin Yaşandığı Bir Dönemde Korkunç Hayaletler, Gizemli Şatolar, Doğaüstü Ve Şeytani Güçler, Tutku Ve Şehvetin Aşırılıkları İle Dolu Bir Anlatının Ortaya Çıkması İlk Bakışta Şaşkınlık Uyandırsa Da, Aydınlanmayı Reddedip Ortaçağın Karanlık Ve Batıl İnanışlarına Dönüş Olarak Bakıldığında Değişikliğe Direnme Ve Muhafazakârlık Olarak Görülebilir.
gothic Romanların İlk Örnekleri Arasında Temelde Romans Olan, Yanı Sıra Korku Ve Dehşet Öğeleri De Barındıranlar Çoğunlukta. Korku Öğeleri Denince De Ortaçağın Ezici Dinî Baskısının Körüklediği Şeytanî Güçler, Öte Dünyadan Gelip Bu Dünyadakileri Etkileri Altına Alan Hayaletler, Ruhlar, Cadılar Ve Büyücüler Bir Çırpıda Sayılabiliyor. Kötü Güçlerin Etkisi Altına Giren İnsanlar Toplum Düzeninin İzin Vermediği Her Tür Çılgınlığı Ve Aşırılığı Yapıyorlar: Kendi Kardeşleriyle Yatıyor, Ölüler Ve Canavarlarla Sevişiyor, Ölümcül Günahların Hepsini İşliyorlar, Sonuçta Da Kötüler Cezalarını Buluyor, Bazen Dünyevî Bazen De Uhrevî Bir Güç Tarafından Hadleri Bildiriliyor. Bu Temelde Romantik Ve Eğlendirici Ama Aynı Zamanda Gizemli Ve Tahrik Edici Üslûp, Türün Yazar Ve Okuyucuları Arasında Kadınların Çok Olmasının Nedenini De Açıklıyor.
gotik Edebiyatın Vatanı Olarak Kuzey Avrupa Görülüyor, Ama Ücra Ve Rüzgârlı Tepelerde İnşa Edilmiş Şatoları, Hayalet Söylenceleri, Karanlık Ve Kasvetli Atmosferiyle İngiltere'nin Ve İskoçya'nın Bu Türdeki Yeri Ayrı. Yazarlar Kuzey Avrupalı Olunca Gizem De Avrupanın Güneyine İniyor, Gothic Romansların Mekânı Çoğunlukla Akdeniz Ülkeleri... Türün En Çok Referans Verilen Ürünü Frankenstein'ın İngiliz Shelley'lerin İtalya'daki Evlerinde Lord Byron'ın Da Hazır Bulunduğu Gece Sohbetleri Sırasında Doğmuş Olmasınaysa Diyecek Bir Şey Yok!
gothic Her Zaman Yerleşik Düzene Ve Ahlâk Kurallarına Karşı Çıkmaktan, Aşırıya Varmaktan, Abartmaktan, Kısaca "ileri Gitmek"ten Yana Olmuş. 18. Yüzyılın Sonlarında Yayınlanan The Monk'un (keşiş) Yarattığı Skandal Bu İleri Gidişin Kanıtı. Keşiş - Bir Romans Başlığıyla Yayımlanan Kitapta, Cemaati Tarafından Abartıya Varan Bir Hayranlıkla, Neredeyse Bir Tanrı Gibi Sevilen Ve Saygı Duyulan Bir Keşişin Kapıldığı Hırs Ve Şehvetle Yapıp Ettikleri, Özellikle Eleştirmenleri Hezeyana Sürüklemişti. 7 Haziran 1796 Tarihli The British Critic'de Şöyle Deniyor: "şehvet, Cinayet, Ensest Ve İnsan Doğasını Lekeleyen Her Tür Vahşet Mazeret Üretmeye Olanak Bırakmadan Bir Araya Getirilmiş. Özür Niyetine Genel Ve Çok Pratik Bir Ahlâk Anlayışı Var: Büyü Ve Sihirle Uğraşmaya Gerek Yok, Şeytan Eninde Sonunda Sizi Ele Geçirecek! Parlak Yeteneklerin Bu Tür Felaketler Üretmekte Kullanıldığını Görmek Bizi Üzüyor."
gerçi Bütün Gothic Eserler Bu Tür Eleştirilerle Karşılanmadı, Azınlıkta Olsalar Da Gotiğin Altın Çağının Yazarları Ann Radcliffe Ve Horace Walpole'ün Eserleri Hem Eleştirmenlerin Hem De Okuyucuların Zevkine Hitap Ediyordu. Özellikle Radcliffe'in Eserleri Hem Çok Okundu Hem De Bolca Taklit Edildi, Radcliffe İse Çok Okunan Bir Yazar Olarak Kalemiyle Para Kazanma Ayrıcalığına Sahip Olmuştu. Elbette Bunda Yazarın Gothic Unsurları Sosyal Düzeni Güçlendirmeye Uygun Dozda Kullanması, Hikâyelerinin Temelde 'erdem Ve Sadakati Güçlendirme' Amaçlı Dersler Mahiyetinde Romantik Metinler Olması Önemli Bir Etken.
gothic Etkiler, Bu Türe Doğrudan Dahil Edilmeyen Uğultulu Tepeler Ya Da Jane Eyre Gibi Romantik Dönem Eserlerinde De Boy Gösteriyor. Medeniyetten Uzak Eski Malikaneler, Çeşitli Egzotik Ülkelerden Gelme Eşyalarla Dolu Yüksek Tavanlı Loş Salonlar, Gizli Geçitlerle Dolu Uzun Koridorların Romantik Gotik Tarzından Kasvetli Gri Şatoların, Örümcek Ağlarıyla Kaplı Soğuk Mahzenlerin, İğrenç Sürüngenlerle Dolu Yeraltı Geçitlerinin Korku Gotiğine Uzanan Çeşitlilikte Mekânlar Gotiğin Vazgeçilmez Unsurları. Bu Heybetli Ama Karanlık, Büyük Ama Gizemli, Terkedilmiş Görünen Ama Doğaüstü Varlıklarla Dolu Yapılar, İçlerinde Yaşayanların İç Dünyalarını Yansıtıyor Ve Davranışlarını Belirliyor. Uğultulu Tepeler'in Heathcliff'i Romanın Kadın Kahramanı İçin Bir Arzu Nesnesiyse De, Bize Anlatılan Özellikleri Canavarımsı, Vahşi Bir Hayvanı Andıran, Kaba Saba Birini Getirir Gözler Önüne, Tıpkı Kayalıkların Üstünde Tek Başına Rüzgârlara Karşı Dikilen Malikanesi Gibi... Bu Mekânlar İçlerindeki Ahlâk Dışı, Garip Ve Olağanüstü Olaylar Devam Ettiği Sürece Ayaktadırlar Çoğu Zaman. Gülün Adı'nda Ya Da Jane Eyre'da Olduğu Gibi Gizem Çözülüp Düzen Yeniden Sağlanırken Yakılıp Yıkılıp Giderler. Bu Noktada Gothic Anlatıların Çift Taraflı Olduğu Görülebilir: Toplumsal Düzene, Dinî İnanışlara Ya Da Adetlere Karşı, Aykırı, Acayip Ve Tutarsız Olaylar Dizisi Çoğunlukla Kahramanların Doğru Yola Dönmeleri İle Son Bulur. Böylece Otorite Yeniden Sağlanmış, Toplum Düzeni De Korunmuş Olur. Ama Anlatı Her Çeşit Aşırılığı Ve Canavarlığı Hoş Gören Bir Yoldan Gelerek Varmıştır Bu Sonuca.
canavarlar Ve Şeytanî Güçlerin Zamanla Şekil Değiştirmesine De Şaşırmamak Gerek, 18 Yy.'ın Hayaletleri, Lanetleri Ve Şatoları, Endüstri Devrimiyle Birlikte 19 Yy.'da Laboratuvarlarda Yaratılan İnsanlara, Bilimin Karanlık Ürünlerine Ve Bilimadamlarına Dönüştü. Tutuculuk Bu Sefer Bilime Ve Teknolojiye Karşı Direnmeye Başlamıştı. Dr. Jekyll Ve Mr Hyde, Geliştirdiği İlacı Kendi Üzerinde Denediğinde Saygın Kişiliğinden Sıyrılıp Bir Suçluya Dönüşen Dr. Jekyll Ve İkinci Kişiliği Mr. Hyde'ın Öyküsü. Bastırılmış Vahşet Ve Cinsellik Dürtüleri Ortaya Çıkan Doktor, Bunlarla Başetmekte Zorlanır Ve Doğanın İlahî Dengesini Bozduğu İçin De Ölümle Cezalandırılır. Bir Başka Çılgın Bilimadamı Öyküsü, Tıpkı Dr. Frankenstein Gibi Canavarı Kendi Laboratuvarında Yaratan Ve Tanrı Tarafından Cezalandırılan Haddini Bilmez Bir Bilimadamı...
19 Yy.'ın Meşhur Detektifi Sherlock Holmes'un Maceralarında Da Gotik Birçok Öğe Olduğunu Düşünmüyor Musunuz? Öncelikle Mantıkla Çözülemez Göründüğü İçin Gizemli Güçlere Atfedilen Cinayet Ve Suçlar, Holmes'ün Keskin Zekası Ve Garip Öngörüsü İle Egzotik Doğu Kaynaklı Bir Zehire, Dilsiz Bir Köleye Ya Da Afrika Kökenli Bir Büyüye Bağlanır. Ama Holmes'ün Neredeyse Hastalıklı Mantığı Cinayetlerin Uyandırdığı Korku Ve Dehşet Hissini Yok Etmeye Yetmez. A. C. Doyle Mantığın Yılmaz Savunucusu Kahramanını En Doğaüstü Görünümlü Maceralara Atarken, Yalnızca Bilimin Yanılmazlığını Mı Kanıtlamaya Çalışmıştır?
20 Yy.'da İse Korkutucu Gelen Artık Doğaüstü Güçler Değil, Teknolojinin İnsanın Ruh-beden Bütünlüğü Üzerindeki Etkisi. Teknoloji, Sağladığı Düzen, Denetim Ve Otoriteyle Esas Tehdit Kaynağı Halini Almış Durumda. Artık Öbür Dünyadan Gelen Ne İdüğü Belirsiz Yaratıklardan Değil, Kendi Elimizle Yarattığımız Ve Beslediğimiz Dünya Düzeninin Baskısından, Her An Her Yerde İzlenmekten Korkuyoruz.

_________________

[img][/img][/URL]
TebrikLer..!BaşarıLarının devamını dileriz..Emeğin için çok teşekkürLer..!
ThfantrgirLs yönetim..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
_VaNgUaRd_RoCk_
[Admin]
[Admin]
_VaNgUaRd_RoCk_

Mesaj Sayısı : 669
Yaş : 27
Nerden : кαяαηℓığıм∂αη
Kayıt tarihi : 10/03/08

MesajKonu: Geri: Gothic Edebiyatı Hakkında...   Salı Mayıs 20, 2008 3:51 pm

Çok gizemlime geliyor bu edebiyat ve akım
Teşekkürler paylaşım için canım
(hehe kafiyeli oldu Very Happy )

_________________

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://thfantrgirls.yetkin-forum.com
 
Gothic Edebiyatı Hakkında...
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» BiLL : "HayaLim MahvoLdu" BiLL'Le AmeLiyat Hakkında...
» Şizofreni Hakkında Güzel Bir Link
» Burak Hakkı

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
TH Fan Tr Girls :: Edebiyat..-
Buraya geçin: